Manesh-Jdzn

درپنجمین سلسله از "رویدادهای دیدار "مرکز منش جهاددانشگاهی زنجان در سال 1400 عنوان شد

نیازسنجی؛ پیش‌شرط تولید در حوزه صنایع‌دستی
 یک فعال حوزه تولید چاقو در زنجان گفت: نیازسنجی؛ پیش‌شرط تولید در حوزه صنایع‌دستی است.

ارتقای مهارت‌های فردی و اجتماعی جوانان و نیز استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت‌های عظیم نیروی جوان، مستعد و تحصیل‌کرده کشور در راستای تحقق توسعه پایدار فرهنگی، آموزشی، اجتماعی، ورزشی، کارآفرینی و اشتغال، یکی از اهداف تفاهم‌نامه منعقده بین وزارت ورزش ‌و جوانان و جهاددانشگاهی است.

در این راستا مرکز نوآوری و شکوفایی جهاددانشگاهی زنجان (منش)، موضوعاتی از قبیل مشارکت در برگزاری نشست‌های تخصصی، همایش‌ها، سمینارها، کارگاه‌ها، دوره‌های آموزشی، فرهنگی، کارآفرینی و اشتغال، همچنین استفاده از توانمندی‌های علمی، تخصصی و تجربیات جهاددانشگاهی را در راستای اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای حوزه جوانان بر عهده دارد.

برگزاری کارگاه‌ها و رویدادهای آموزشی کارآفرینی و مهارت‌های کسب و کار ویژه جوانان علاقه‌مند به کارآفرینی در حوزه‌های مختلف از قبیل رویداد «دیدار» در قالب بازدید حضوری از تجربیات موفق کارآفرینی، یکی از برنامه‌های تدوین شده است که گروه تولیدی «شهر چاقو» چهارمین میزبان رویداد «دیدار» جهاددانشگاهی زنجان بود.

مدیر این مجموعه، چاقوسازی را شغلی خانوادگی در زنجان عنوان  کرد و گفت: در دهه ۸۰ با چند استادکار حوزه چاقو و چند نیروی ماهر کارگاه را دایر کردیم از کارد آشپزخانه که بیشترین فروش را دارد، آغاز کردیم و در مراحل بعدی ساخت ساتور، کارد و چنگال و ... در دستور کار قرار گرفت.

حسین صادقی، توجه به نیاز بازار را در تولید محصولات ضروری دانست و افزود: با توجه به نیاز بازار، بازه تولید محصولات در کارگاه به مرور افزایش یافت و گاهی نیاز است که برای تولید محصول خاصی با دیگر تولیدکننده‌ها همکاری کرد.

وی در رابطه با مواد اولیه چاقو، ادامه داد: بیشترین آلیاژی که در تولید استفاده می‌شود استیل فولادی، کروم است که زنگ نمی‌زند و برخی از چاقوها که به سبک قدیمی ساخته می‌شود از فولاد و فنر تشکیل می‌شود و طرفداران خاص خودش را دارد. قیمت‌گذاری نیز بر اساس آلیاژهای مورد استفاده در چاقو، تعیین می‌شود.

این هنرمند حوزه چاقوسازی، در رابطه با چاقوی چینی در بازار تصریح کرد: اکثر چاقوهای چینی که در بازار وجود دارد، با توجه به کیفیت پایین و نداشتن اصالت و شناسنامه، بسیار ارزان‌تر از چاقوی زنجان بوده و سبب می‌شود که مشتری برای شناخت محصول و انتخاب آن با توجه به قیمت دچار مشکل شود.

مدیر شرکت «شهر چاقو»، وارداتی بودن مواد اولیه را مشکلی در بحث تولید عنوان و خاطرنشان کرد: در کشورهای دیگر نیز چاقو تولید می‌شود ولی تولیدات هیچ کشوری به اصالت چاقوی زنجان نیست و معتقدیم همکاری با افرادی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، می‌تواند در تداوم این هنر صنعت و شناخته شدن بیشتر آن موثر باشد


درپنجمین "رویداد دیدار "منش جهاددانشگاهی زنجان عنوان شد
گیفت عروسی
گیفت نوزادی
در سومین "رویداد تازه شو" منش جهاددانشگاهی عنوان شد
نقاشی روی مس
معرفی مرکز نوآوری و شکوفایی جهاد دانشگاهی زنجان

ارتباط با ما

زنجان، بلوار ملاصدرا، جنب میدان شورا، مجتمع جهاددانشگاهی زنجان، طبقه اول. مرکز نوآوری و شکوفایی، کد پستی: 4514966869

نمابر
024-33035101
پست الکترونیکی
z.serati@gmail.com
شبکه های اجتماعی
تلفن تماس:
024-33035150